Turistická sezóna 2023 na zámku Karlova Koruna je u konce. Zámek zavírá své brány pro návštěvníky, ale zimním spánkem rozhodně spát nebude. K tomu se více dočtete v následujícím příspěvku. Nyní si v krátkosti připomeňme, jaká ta letošní sezóna vlastně byla.

Rok 2023 byl pro zámek velmi významný z mnoho důvodů a my jsme k němu hleděli s velkým očekáváním, ale zároveň s obavami, jak to všechno dopadne, protože program byl opravdu velmi nabitý a provázaný.

1/ Po několika letech rozsáhlé rekonstrukce jsme otevírali návštěvníkům areál zámecké jízdárny, konírny a kočárovny.  Impozantní, roky chátrající, historické prostory se dočkaly zasloužené obnovy a jsou připravené na nové příběhy, které se tu budou psát. V jednotlivých prostorách se nacházejí expozice z historie rodiny Kinských, která byla velmi úzce spojena s chovem koní. Do stájí se vrátili noví obyvatelé, které budou návštěvníci moci vidět i v zimním období, buď přímo ve stájích nebo v zámeckém parku.

2/ Každému, kdo zámek navštívil nebo alespoň projíždí kolem, jistě neuniklo, že získává novou fasádu, díky které se naše barokní perla ještě více vyjímá v panoramatu Chlumce. Opravy budou pokračovat s malou přestávkou i přes zimní období a skončí v průběhu příštího roku.

3/ Zámecká pokladna se přestěhovala do nových prostor u Růžové brány. Návštěvníci zde mají příjemné zázemí s širokou nabídkou suvenýrů a expozicí mapující život rodiny Kinský dal Borgo v průběhu 20. století. Součástí objektu je nový vinný sklípek, kde se budou konat degustace s možností nákupu vína, nejen od českých vinařů.

4/ Zámek oslavil 300 let od svého vzniku a zároveň jsme si připomněli 300 let od úmrtí jeho architekta, Jana Blažeje Santiniho Aichela. Výstavu věnovanou Santinimu bude možné navštívit i v dalších měsících v salonku Jízdárny Kinských

5/ Zpřístupnili jsme dva nové okruhy – Kopytem sem, kopytem tam a venkovní okruh se zábavnou hrou pro děti, Choď si korunou.

6/ Na zámku a v zámeckém parku se konala řada akcí, jak pro veřejnost, tak soukromých, které vykouzlily mnoho úsměvů a krásných zážitků, které přetrvávají.

7/ Několik manželských párů si na Karlově Koruně řeklo své „ANO“.

8/ Po zámku naši průvodci provedli od dubna do října desetitisíce návštěvníků z celé republiky i ze zahraničí.

Letošní sezóna pro nás byla velkou výzvou, a my jsme ji zvládli, i díky vám.  Jsme moc vděční, že máte zájem o památky rodiny Kinský dal Borgo a hledáte si k nim cestu, poprvé i opakovaně. Velké díky patří také našim zaměstnancům, kteří odvedli obrovský kus práce.

Turistická sezóna na památkách končí, ale právě nyní začínáme připravovat tu příští. Tak nás sledujte, ať vám nic neunikne 🙂