Zámek Karlova Koruna získal cenu Hereditas obligat (dědictví zavazuje), kterou udílí Královéhradecký kraj za obnovu a záchranu architektonického dědictví na svém území. Odborná porota z 12 nominací vybrala obnovu zámeckého areálu Zámek Karlova Koruna, bývalého vodojemu ve Svobodě nad Úpou a restaurování historicky cenných náhrobků v Chlumci nad Cidlinou.

„Budovám jsme nevraceli jenom původní vzhled, snažili jsme se i o původní účel. V konírnách vznikla stáj až pro šest koní a nyní zde stojí dokonce koně Kinských, takzvané plemeno chlumeckých plaváků. Je to historický okamžik, jelikož koně zde po desítky let nebyli. Chov byl přerušen druhou světovou válkou a komunistickým režimem. Považuji to za velké vítězství, že jsme sem koně vrátili,“ uvedla k obnově Martina Kubešová, ředitelka kulturních památek Kinský dal Borgo.

Ocenění, jako je Hereditas obligat, nám připomínají, jak důležité je chránit a obnovovat naše kulturní dědictví. Bez snah majitelů, milovníků historie a nadšenců by mnoho z těchto pokladů mohlo být nenávratně ztraceno.

Děkujeme.