Po téměř třech letech restaurátorských prací vrcholí úsilí o obnovu historického kočáru Chariot Coupé. Historie kočáru, který byl silně poškozený a desítky let nepoužívaný je opředena tajemstvím a jednotlivé části této skládačky teprve dáváme dohromady.

Víme, že tento jedinečný kočár byl vyrobený na zakázku kolem roku 1830 vídeňským výrobcem kočárů Nicolausem Kollerem. Útržkovité zprávy o kočáru nacházíme v dokumentu z ledna 1957, kde se píše o propadlém majetku rodiny Kinských a převezení kočáru do nově vznikající expozice Muzea módy na zámku Jemniště. V roce 1961 po legislativních změnách došlo k rozhodnutí o zrušení Muzea módy a kočár byl převezen buď do Národního technického muzea v Praze nebo do filmového studia Barrandov. Každopádně v roce 1984 použili kočár filmaři pro slavnou pohádku S čerty nejsou žerty. V roce 1992 se kočár po téměř padesáti letech vrací zpět do vlastnictví rodiny Kinských na zámek Karlova Koruna.

Restaurování v Muzeu kočárů v Čechách pod Kosířem za účasti odborníků a restaurátorů z celé České republiky přineslo několik zajímavých odhalení. První z nich čekalo na restaurátory již při zahájení prací. Když kočár rozebrali kvůli převozu do restaurátorské dílny, ukázalo se, že je ve skutečnosti složen ze dvou různých kočárů. V 19. století došlo zřejmě k vážné havárii, při níž byla kabina kočáru značně poškozena. Z tohoto důvodu byla nahrazena kabinou z kočáru jiného. Při čištění druhotných nátěrů a analýze povrchů jednotlivých částí kočáru se ukázalo, že má velmi netradiční barevnost. Jeho interiér je červený, zatímco exteriér září modrou barvou doplněnou bílými linkami. Tato kombinace je nejen atraktivní, ale také neobvyklá pro kočáry té doby. Restaurátorům se podařilo zachránit také všechna původní kola, která byla pečlivě zrestaurována, včetně aplikace speciálních nátěrů na základě původních technik lakýrnických mistrů.

Další průzkum odhalil, že stavitelem karoserie byl francouzský výrobce kočárů Monsieur Ehler, který zanechal svou obchodní značku na rámu ratanového výpletu. V současné době probíhá třetí, závěrečná etapa restaurování, která zahrnuje náročné lakýrnické práce a detailní linkování. Na základě důkladného průzkumu jednotlivých dílů a materiálů kočáru dospěli restaurátoři k závěru, že kočár Coupé je nejen velmi reprezentativní, ale také výjimečný díky své bohaté výbavě a kvalitnímu zpracování. Všechny chybějící části kočáru, ať už dřevěné nebo textilní, byly nahrazeny materiály, které jsou od původních k nerozeznání. Cílem prací je uvést kočár do co nejvěrnější podoby vzhledu a funkčního stavu z počátku 19. století. Tento náročný proces zahrnuje nejen opravu a doplnění chybějících částí, ale také snahu zachovat co nejvíce autentických prvků a detailů, aby kočár mohl znovu zářit v plné kráse a funkčnosti jako kdysi.

Kočár se brzy představí veřejnosti

Vůbec první veřejné ukázky proběhnou 20. a 21. července 2024 v rámci akce JOSEFKOL2024 pořádané přímo Muzeem kočárů v Čecách pod Kosířem.

Dále připravujeme předvedení kočáru v rámci slavnostního zahájení 134. Velké pardubické v neděli 13. října 2024.

Po tomto slavnostním uvedení bude umístěn do expozice zámecké kočárovny, kde si ho budou návštěvníci moci prohlédnout v rámci okruhu Kopytem sem, kopytem tam.

Muzeum kočárů - plakát Josefko2024